Hour of Code 2017

Nr. 13905 – 22.11.2017

Resurse/Tutoriale

Hour of Code – Programează o bucată din România

„Cel mai de amploare eveniment IT din lume” – așa a fost numit Hour of Code încă din 2014, când evenimentul internațional a fost adus în România de catre ADFABER, ONG-ul ce crede in puterea tehnologiei de a schimba lumea in care traim!

Din Timișoara până la Constanța sau din Suceava în Teleorman, toată harta României este an de an împânzită cu evenimente inedite când un profesor voluntar organizează gratuit Hour of Code alături de elevi în cadrul instituției pe care o reprezintă.

Cu ajutorul dumneavoastră, al profesorilor, evenimentul s-a bucurat de o popularitate în creștere ajungând astfel la 1.712.976 de participanți în România. Dar încă nu e de ajuns.

Anul 2017 reprezintă un an al tehnologiei, al inovației și al deschiderii spre nou. De aceea, vrem să facem din Hour of Code cel mai mare eveniment de până acum!

Vreți să fiți alături de noi în încercarea de a duce șansa studiului programării cât mai departe?

1. Înscrieți-vă unitatea de învățământ până pe 30 noiembrie pe hourofcode.com/ro/ro;
  2. Alegeți o zi în intervalul 4-10 decembrie în care să parcurgeți tutorialele interactive  de pe ro.code.org/learn;
  3. Oferiți șansa cât mai multor elevi să facă primii pași în programare!

Pe lângă premiul garantat (soluții de securitate Bitdefender), profesorii coordonatori primesc diplome și adeverințe de participare în semn de recunoștință pentru efortul depus.

Între 4 și 10 decembrie, încurajați fiecare elev sa programeze o bucată din România prin Hour of Code!

Sponsori oficiali: Bitdefender, Carrefour și Banca Transilvania.