Programul „Scoala pentru o Romanie Verde”

 

544f68aa-829c-4330-989e-305dadcb6abfStim ca activitatea de colectare hartie, pet-uri, doze de aluminiu este una dificla, deloc simpla atunc
i cand se bazeaza doar pe activitatea elevilor, care practic sunt nevoiti sa „care” aceste materiale la scoala. Personal cred ca o astfel de activitate poate avea un rol educativ atat timp cat elevii vad aceasta activitate ca pe una interesanta si nu ca pe o „corvoada”.

De aceea, m-am gandit ca ar fi util sa va impartasesc din experienta unor scoli inscrise in program ce reusesc sa predea luna de luna cantitati de peste 2-3 tone de hartie. Profesorii coordonatori de la aceste scoli si-au concentrat eforturile in directia crearii unor retele proprii de sustinere.

Au contactat parinti, firme, asociatii, institutii, pe care le-au invitat sa nu mai arunce resturile de hartie, pet-urile (mai nou si dozele de aluminiu), ci sa le predea in cadrul programului „Scoala pentru o Romanie Verde” in numele scolii a caror reprezentanti sunt.

Dupa cum am precizat in toate materialele noastre, putem prelua cantitati de hartie, pet-uri si doze de aluminiu, indiferent de locatie (nu neaparat de la scoala), singura conditie fiind ca la predare cantitatea predata (de la o locatie sau mai multe locatii din aceeasi localitate) sa fie de minim 500 kg hartie. Astfel, cu un efort minim, aceste scoli predau cantitati insemnate de hartie, pet-uri luna de luna.

544f5fed-c2b4-49d5-8129-2794adcb6abfCum puteti proceda pentru a va crea propria retea de sustinere in cadrul programului „Scoala pentru o Romanie Verde„?

Transmiteti apelul de a recicla hartie, pet-uri si doze de aluminiu in beneficiul scolilor!

  • Transmiteti parintilor informatii despre program si invitati-i sa va sprijine
  • Trimiteti emailuri, mesaje parintilor, firmelor  si institutiilor locale in care prezentati-le pe scurt programul si mai ales prezentati-le scopurile pe care le urmariti prin participarea la program (atat scopurile generale, cat mai ales ce urmariti sa faceti cu banii obtinuti)
  • Distribuiti pe Facebook afise ale programului (le puteti descarca ma jos sau de pe aceasta pagina)
  • Printati afisele si afisati-le la intrarea in scoli. Precizati scopul participarii si datele de contact ale profesorului coordonator.

544f6949-89ac-4ad2-91d5-3260adcb6abf

Scopurile acestui program de reciclare:

 

                                     Colectam hartie si pet-uri

                                      Educam copiii

                                      Salvam si plantam copaci  

                                      Dotam scoli

Apelul programului

 

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.